Zielona partyzantka miejska – Manuffaktura na Bytomskim Kwietniku

Podczas Bytomskiego Kwietnika zorganizowanego przez Piękną stronę miasta, Manuffaktura poprowadziła warsztaty zielonej partyzantki miejskiej, czyli tworzenia kul nasiennych.

Sama idea kul nasiennych to stara technika siewu, której korzeni należy szukać w Japonii. Jej reaktywacja o nieco bardziej szumnym wydźwięku miała miejsce w latach 70-tych XX wieku, kiedy to seed balls były narzędziem ruchu zwanego ogrodnictwem partyzanckim, którego działania sprowadzały się do “bombardowania” kulami niezagospodarowanych działek w Nowym Jorku.

Podczas prowadzonych warsztatów uczestnicy Kwietnika mieli okazję zaznać beztroskiej zabawy taplania się w błocie. Taplanie to było możliwe w nieco uproszczonej formie, gdyż koncentrowało się na pracy ręcznej i łączeniu w odpowiednich proporcjach składników oraz formowania z nich kul nasiennych, które następnie ich autorzy mogli zabrać ze sobą.

Był to cenny czas cudownej pracy fizycznej, ale także okazji do rozmów na temat przestrzeni miejskich, zieleni w Bytomiu oraz marzeń bytomianek i bytomian.

Zdradzimy, że podczas warsztatów uaktywniło się kilku zielonych partyzantów i wystrzelili oni swoje kule w przestrzeni parku!

A jeśli jest tu ktoś, kto miał okazję wspólnie z nami przygotować kule, zachęcamy do podzielenia się wrażeniami i efektami waszego bombardowania!

Autorką zdjęcia głównego jest Ewa Zielińska – Zawe.